Taip pat žinomas(-a) kaip:
- Mikšai
Veikla:
Pasaulio tautų teisuolė
Kapinės |
Veršvų kapinės Rodyti „Google Maps“ |
---|---|
Kvartalas |
3 |
Eilės nr. |
000 |
Kapavietės nr. |
0493 |
Išsami informacija
VINCAS MIKŠA
MARIJONA MIKŠIENĖ
JADVYGA MITKIENĖ
JARONIMAS MITKUS
Prieš karą Vincas Mikša ir Marijona Mikšienė su dukra Jadvyga Mitkiene ir jos vyru Jaronimu Mitkumi gyveno Kaune, jų namas stovėjo netoli Nemuno. 1943 metais Vincas Mikša valtimi kėlė Kauno geto kalinių grupę ir parplukdė juos atgal. Geto kaliniai buvo varomi dirbti į netoli buvusią statybvietę. Taip Vincas Mikša susipažino su dvidešimtmečiu Michailu Chaimovičiumi. Vincas Mikša ėmė šelpti Michailą maistu. 1944 m. liepos 6-ąją Michailas Chaimovičius ir jo draugas Ima Beršteinas, nujausdami, kad artėja geto likvidacija, nusprendė nebegrįžti į getą. Michailas Chaimovičius prisimena: „Liepos 6 d. iš geto išleido tik kelias brigadas krovimo darbams. Vokiečiai jau ruošėsi evakuotis. Išeidamas į darbą nusprendžiau nebegrįžti, nes supratau, kad žmonės gete bus nužudyti arba išvežti nežinia kur. Į darbą mus lydėjo sustiprinta vokiečių sargyba. Darbovietėje išsiskirstėm į darbo vietas. Jausdami, kad vokiečiai kiekvienu momentu gali grįžti ir grąžinti mus atgal į getą, mes išstatėme savo sargybą, kuri turėjo pranešti apie jų grįžimą. Visa grupė darbininkų parengė slaptą išėjimą, kad paskutiniu momentu galėtume pabėgti. Iš karto po pietų mūsų sargyba pastebėjo, kad ateina didelė grupė vokiečių, kurie turėjo mus grąžinti į getą. Su draugu Ima Beršteinu sutarėme bėgti kartu, nors Kaune neturėjome gerų pažįstamų, kurie rizikuodami galėtų mums padėti. Abu nubėgome už sandėlio ir pro plyšį pasprukome, tačiau leidžiantis į pakalnę mus pastebėjo vokiečiai ir pradėjo šaudyti. Vis dėlto mums pavyko pabėgti. [...] Norėdami keliauti toliau, turėjome pasipildyti maisto atsargų, tad nutariau nueiti pas savo pažįstamus Vincą Mikšą ir jo žmoną Marijoną, kurie gyveno kartu su dukra Jadvyga, jos vyru Jaronimu ir jų 3 metukų dukryte.“
Michailas Chaimovičius ir Ima Beršteinas Mikšų ir Mitkų namuose slapstėsi 25 dienas, vėliau jų namo kieme išsikasė slėptuvę. Per tą laiką Kauno getas ir jo kaliniai buvo sunaikinti.
1995 metais Jadvyga Mitkienė (Mikšaitė) apdovanota Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, 2005 metais Vincas Mikša, Marijona Mikšienė, Jaronimas Mitkus ir Jadvyga Mitkienė pripažinti Pasaulio Tautų Teisuoliais. Šiandien Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojami ir kiti šios šeimos nariai, išgelbėję Michailą Chaimovičių ir Imą Beršteiną.
Prieinamos paslaugos:
Skaitmeninė žvakutė
Siekant saugoti velionių atminimą ir tausojant visų Mūsų Lietuvos gamtą, vietoje įprastos žvakės kviečiame uždegti skaitmeninę žvakutę už velionis, už kurią bus pasodintas medis Lietuvoje.
Kapaviečių priežiūra ir tvarkymas
Kartu su partneriais Pamenu.lt pasirūpinsime periodiniu arba vienkartiniu kapo tvarkymu. Mūsų specialistai ne tik atliks būtinus kapo priežiūros darbus (nuvalys paminklą, nugrėbs lapus, sutvarkys želdinius ir kita), bet ir uždegs atminimo žvakutę bei pasidalys atlikto darbo rezultatu. Jei turėsite pastabų, operatyviai įgyvendinsime jūsų pageidavimus.
Paminklo QR kodas
Šiuolaikinis būdas įamžinti atminimą.
Suskaitmeninę per milijoną kapų, sustodami prie kiekvieno kapo vis pagalvojame – kokia šeimos istorija slypi už iškaltų vardų, gimimo ir mirties datų? Iš asmeninės patirties žinome, kad lieka vis mažiau žmonių ir artimųjų, kurie atsimena visas istorijas. Todėl gimė idėja, kaip išsaugoti visą šeimos ar velionio istoriją ir perduoti ją ateities kartoms.
Išmanus juvelyro sukurtas QR ženklinimas papuoš jūsų artimųjų paminklą ir išsaugos visą tekstinę ar vaizdinę informaciją, kurią patys nuspręsite pridėti.
Kaina 150 Eur + 10 eur/metus už informacijos saugojimą.
Atsiskaitymas banko pavedimu.
Gavėjas UAB Kapinių valdymo sprendimai
Banko sąskaita LT987300010146807986
Mokėjimo paskirtyje nurodyti "QR kodas, velionis Vardas Pavardė, el.pašto@adresas, kapinių pavadinimas"