Taip pat žinomas(-a) kaip:
- Vansovičiai
- Vansovičiai
- Vansovičiai
Veikla:
Pasaulio tautų teisuolis
Kapinės |
Panemunės kapinės Rodyti „Google Maps“ |
---|---|
Kvartalas |
9 |
Eilės nr. |
007 |
Kapavietės nr. |
0011 |
Išsami informacija
Apie gelbėtoją ir gelbėjimą
Jonas Vansovičius (g. 1881 m.) gyveno Raseinių mieste su žmona Natalija ir dukra Janina. Jonas buvo buhalteris savivaldybės buhalterijoje, o jo kolega buvo baltarusis Nikolajus Vaškevičius, kuris perėjo į judaizmą, kad galėtų vesti savo žmoną žydę Tatjaną. Bėgant metams Jonas ir Natalija susidraugavo su Nikolajumi ir Tatjana. 1941 m. birželio 24 d. vokiečiai užėmę Raseinius, privertė žydus gyventi tam tikroje miesto vietoje. Per ateinančius du mėnesius buvo įvykdytos įvairios Akcijos (masinės egzekucijos), o 1941 m. rugpjūčio 29 d. buvo įvykdytas nužudytas Raseinių žydas.
Sofija (Sonia) Vaškevičiūtė buvo vienintelė Tatjanos ir Nikolajaus dukra. Kažkuriuo metu Nikolajus kreipėsi į Joną Vansovičių prašydamas išgelbėti dukrą; Jonas ir Natalija sutiko. Jie slėpė ją savo namuose, kol Jonui pavyko gauti Soniai asmens tapatybės dokumentus, kuriuose buvo nurodyta, kad ji yra lietuvė. Tačiau ji turėjo palikti Raseinius, nes mieste ją daug kas pažinojo (jos senelis buvo miesto tarybos narys iki vokiečių okupacijos).
Kad draugų dukra būtų saugi, Jonas ir Natalija nusprendė, kad jų 21 metų dukra Janina persikels į Kuršėnus, esančius 100 kilometrų į šiaurę nuo Raseinių, ir pasiims 13-metę Sonią.
Vienintelės dukters išsiuntimas gyventi į tolimą miestą ir tuo pačiu būti atsakingai už jaunesnę mergaitę – tuolab žydę, kai žydai buvo negailestingai medžiojami ir žudomi, o bet kokios pagalbos siūlymas buvo baudžiamas mirtimi – buvo drąsus ir nesavanaudiškas poelgis. Janina ir Sonia gyveno nuomojamame kambaryje, o Janina dirbo biure, kur ruošė maisto raciono korteles, taip jas abi išlaikydama. Sonia galėjo gyventi laisvai, nes Kuršėnuose jos niekas nepažinojo. Po vokiečių atsitraukimo Janina ir Sonia grįžo į Raseinius į Vansovičių namus. Sonia nerado gyvų šeimos narių ir liko su savo gelbėtojais. 1957 metais Sonia ištekėjo už Simono Beimano iš Jurbarko ir galiausiai persikėlė į Vilnių, kur susilaukė dviejų vaikų – berniuko ir mergaitės. Beimanai Janiną laikė šeimos nare, daug metų kartu švęsdavo šeimos šventes.
2011 metų birželio 14 dieną Yad Vashem pripažino Joną Vansovičių, jo žmoną Nataliją Vansovičienę ir jų dukrą Janiną Vansovičiūtę Grigaliūnienę Pasaulio tautų teisuoliais.
Išgelbėti žmonės (Yad Vashem puslapis):
Sofija (Sonia) Vaškevičiūtė Beiman
Informacija surinkta naudojantis:
Prieinamos paslaugos:
Skaitmeninė žvakutė
Siekant saugoti velionių atminimą ir tausojant visų Mūsų Lietuvos gamtą, vietoje įprastos žvakės kviečiame uždegti skaitmeninę žvakutę už velionis, už kurią bus pasodintas medis Lietuvoje.
Kapaviečių priežiūra ir tvarkymas
Kartu su partneriais Pamenu.lt pasirūpinsime periodiniu arba vienkartiniu kapo tvarkymu. Mūsų specialistai ne tik atliks būtinus kapo priežiūros darbus (nuvalys paminklą, nugrėbs lapus, sutvarkys želdinius ir kita), bet ir uždegs atminimo žvakutę bei pasidalys atlikto darbo rezultatu. Jei turėsite pastabų, operatyviai įgyvendinsime jūsų pageidavimus.
Paminklo QR kodas
Šiuolaikinis būdas įamžinti atminimą.
Suskaitmeninę per milijoną kapų, sustodami prie kiekvieno kapo vis pagalvojame – kokia šeimos istorija slypi už iškaltų vardų, gimimo ir mirties datų? Iš asmeninės patirties žinome, kad lieka vis mažiau žmonių ir artimųjų, kurie atsimena visas istorijas. Todėl gimė idėja, kaip išsaugoti visą šeimos ar velionio istoriją ir perduoti ją ateities kartoms.
Išmanus juvelyro sukurtas QR ženklinimas papuoš jūsų artimųjų paminklą ir išsaugos visą tekstinę ar vaizdinę informaciją, kurią patys nuspręsite pridėti.
Kaina 150 Eur + 10 eur/metus už informacijos saugojimą.
Atsiskaitymas banko pavedimu.
Gavėjas UAB Kapinių valdymo sprendimai
Banko sąskaita LT987300010146807986
Mokėjimo paskirtyje nurodyti "QR kodas, velionis Vardas Pavardė, el.pašto@adresas, kapinių pavadinimas"