Natalija Vansovičienė

Født: 1890, Død: 1967

Også kendt som:

  • Vansovičiai
  • Vansovičiai

Profession og / eller ansættelse:

Pasaulio tautų teisuolė

Kirkegård Panemunės kapinės Se på Google Maps
Se på Waze
Sektor 9
Række 007
Plads 0011
Star
Document icon

Vigtige datoer

  • Fødselsdato: 1890
  • Dødsdato: 1967
Anmod om dataopdatering

Detaljeret information

Apie gelbėtoją ir gelbėjimą

Jonas Vansovičius (g. 1881 m.) gyveno Raseinių mieste su žmona Natalija ir dukra Janina. Jonas buvo buhalteris savivaldybės buhalterijoje, o jo kolega buvo baltarusis Nikolajus Vaškevičius, kuris perėjo į judaizmą, kad galėtų vesti savo žmoną žydę Tatjaną. Bėgant metams Jonas ir Natalija susidraugavo su Nikolajumi ir Tatjana. 1941 m. birželio 24 d. vokiečiai užėmę Raseinius, privertė žydus gyventi tam tikroje miesto vietoje. Per ateinančius du mėnesius buvo įvykdytos įvairios Akcijos (masinės egzekucijos), o 1941 m. rugpjūčio 29 d. buvo įvykdytas nužudytas Raseinių žydas.

Sofija (Sonia) Vaškevičiūtė buvo vienintelė Tatjanos ir Nikolajaus dukra. Kažkuriuo metu Nikolajus kreipėsi į Joną Vansovičių prašydamas išgelbėti dukrą; Jonas ir Natalija sutiko. Jie slėpė ją savo namuose, kol Jonui pavyko gauti Soniai asmens tapatybės dokumentus, kuriuose buvo nurodyta, kad ji yra lietuvė. Tačiau ji turėjo palikti Raseinius, nes mieste ją daug kas pažinojo (jos senelis buvo miesto tarybos narys iki vokiečių okupacijos).

Kad draugų dukra būtų saugi, Jonas ir Natalija nusprendė, kad jų 21 metų dukra Janina persikels į Kuršėnus, esančius 100 kilometrų į šiaurę nuo Raseinių, ir pasiims 13-metę Sonią.

Vienintelės dukters išsiuntimas gyventi į tolimą miestą ir tuo pačiu būti atsakingai už jaunesnę mergaitę – tuolab žydę, kai žydai buvo negailestingai medžiojami ir žudomi, o bet kokios pagalbos siūlymas buvo baudžiamas mirtimi – buvo drąsus ir nesavanaudiškas poelgis. Janina ir Sonia gyveno nuomojamame kambaryje, o Janina dirbo biure, kur ruošė maisto raciono korteles, taip jas abi išlaikydama. Sonia galėjo gyventi laisvai, nes Kuršėnuose jos niekas nepažinojo. Po vokiečių atsitraukimo Janina ir Sonia grįžo į Raseinius į Vansovičių namus. Sonia nerado gyvų šeimos narių ir liko su savo gelbėtojais. 1957 metais Sonia ištekėjo už Simono Beimano iš Jurbarko ir galiausiai persikėlė į Vilnių, kur susilaukė dviejų vaikų – berniuko ir mergaitės. Beimanai Janiną laikė šeimos nare, daug metų kartu švęsdavo šeimos šventes.

2011 metų birželio 14 dieną Yad Vashem pripažino Joną Vansovičių, jo žmoną Nataliją Vansovičienę ir jų dukrą Janiną Vansovičiūtę Grigaliūnienę Pasaulio tautų teisuoliais.

Išgelbėti žmonės (Yad Vashem puslapis):

Sofija (Sonia) Vaškevičiūtė Beiman

Informacija surinkta naudojantis:

https://righteous.yadvashem.org/

http://www.issigelbejesvaikas.lt

CEMETY er forpligtet til at beskytte og respektere dit privatliv. Læs mere Vores fortrolighedspolitik angiver det grundlag, hvorpå personlige oplysninger, vi indsamler fra dig, eller som du giver os, behandles af os. Læs fortrolighedspolitikken omhyggeligt for at forstå vores synspunkter og praksis vedrørende dine personlige data og hvordan vi behandler dem. Med henblik på den generelle databeskyttelsesforordning - såvel som andre gældende regler og regler for databeskyttelse og databehandling er den dataansvarlige SIA “CEMETY”, registreringsnr. 40103618951, registreret i Straumēni 3-15, Zaķumuiža, Ropažu nov., Letland, LV-2133. Hvis du har spørgsmål om dine data, og hvordan vi bruger dem, bedes du kontakte os via e-mail info@cemety.lv, info@cemety.lt eller skriftligt til vores adresse.