Veikla:
Lietuvos laisvės gynėjas, vienas iš 1991 m. sausio 13-osios aukų
Kapinės |
Lietuvos laisvės gynėjų kapai (Antakalnis) Rodyti „Google Maps“ |
---|---|
Kvartalas |
|
Eilės nr. |
|
Kapavietės nr. |
005 |
Išsami informacija
Apolinaras Juozas Povilaitis – Lietuvos laisvės gynėjas, vienas iš 1991 m. sausio 13-osios aukų, žuvo Sovietų Sąjungos karinės agresijos prieš atkurtą Lietuvos valstybę metu. 1991 m. sausio 13-osios naktį buvo nušautas prie Televizijos bokšto Vilniuje. Apolinaras Juozas Povilaitis žuvo būdamas 53 metų.
Apolinaras Juozas Povilaitis gimė 1937 m. vasario 3 d. Bliuviškių kaime, Šakių rajone, daugiavaikėje šeimoje.
Baigęs vidurinę mokyklą iš karto buvo pašauktas atlikti karinę tarnybą Sovietų Sąjungos kariuomenėje, tarnavo ryšininku. Grįžęs iš kariuomenės apsigyveno Vilniuje, pradėjo dirbti: iš pradžių oro uoste, o vėliau, Vilniaus telefonų stotyje, naktinėje pamainoje. Tuo pačiu įstojo mokytis į amatų mokyklą ir Leningrado ryšių instituto neakivaizdinį skyrių. Baigęs amatų mokyklą buvo perkeltas dirbti į Vilniaus telefonų stoties namų ATS.
1967 m. vedė, žmona – Ona Povilaitienė. Susilaukė trijų vaikų: 1968 m. – dukros Editos, 1972 m. – sūnaus Dariaus, 1976 m. – sūnaus Roberto.
1977 m. įsidarbino šaltkalviu šlifavimo staklių gamykloje, o 1980 m. perėjo dirbti šaltkalviu į Mokslų Akademijos Chemijos ir cheminės technologijos institutą. Jame dirbo šaltkalviu galvanoplastikos laboratorijoje. Gamino instrumentus metalų apdirbimui, ledų presavimo formas, lazerinius atmosferos užterštumo matuoklius, konstravo palydovines antenas. Institute dirbo iki pat žūties.
1988–1990 m. aktyviai dalyvavo Sąjūdžio mitinguose.
1991 m. sausį budėjo Vilniuje prie Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos rūmų, Lietuvos radijo ir televizijos komiteto pastato.
1991 m. sausio 12–13 d. budėjo prie Televizijos bokšto.
1991 m. sausio 13-osios naktį prie Televizijos bokšto buvo nušautas sovietų desantininkų, pataikė trys kulkos – žuvo vietoje. Apolinaras Povilaitis buvo vyriausias iš tą naktį žuvusiųjų prie Vilniaus televizijos bokšto. Vasario mėnesį jam būtų sukakę 54 metai.
1991 m. sausio 14 d. kartu su kitomis aukomis buvo pašarvotas Vilniaus Sporto rūmuose.
1991 m. sausio 16 d. kartu su kitomis Sausio 13-osios aukomis buvo palaidotas Antakalnio kapinėse Vilniuje.
Žymūs apdovanojimai
- 1991 m. Vyčio Kryžiaus ordino Didysis kryžius
Prieinamos paslaugos:
Atminimo medelis
Siekdami saugoti velionių atminimą ir tausoti mūsų Lietuvos gamtą, kviečiame pasodinti medelį, o už jį mes uždegsime skaitmeninę žvakelę jūsų artimųjų atminimui.
Kapaviečių priežiūra ir tvarkymas
Kartu su partneriais Pamenu.lt pasirūpinsime periodiniu arba vienkartiniu kapo tvarkymu. Mūsų specialistai ne tik atliks būtinus kapo priežiūros darbus (nuvalys paminklą, nugrėbs lapus, sutvarkys želdinius ir kita), bet ir pasodins atminimo medelį bei pasidalins atlikto darbo rezultatu. Jei turėsite pastabų, operatyviai įgyvendinsime jūsų pageidavimus.
QR atminimo ženkliukas
NUOLAIDA: duomenų saugojimas nemokamai
MEDŽIAGA: nerūdijantis plienas
Šiuolaikinis būdas įamžinti atminimą. QR atminimo ženkliukas – unikalus nerūdijančio plieno ženkliukas su QR kodu, skirtas saugoti informaciją apie velionį(-ius).
Suskaitmeninę per milijoną kapų, sustodami prie kiekvieno kapo vis pagalvojame – kokia šeimos istorija slypi už iškaltų vardų, gimimo ir mirties datų? Iš asmeninės patirties žinome, kad lieka vis mažiau žmonių ir artimųjų, kurie atsimena visas istorijas. Todėl gimė idėja, kaip išsaugoti visą šeimos ar velionio istoriją ir perduoti ją ateities kartoms.